خانه / Uncategorized / در یک سال 467 کودک پناهجو از نروژ/ ناروی فرار کردند

در یک سال 467 کودک پناهجو از نروژ/ ناروی فرار کردند

از سپتامبر سال گذشته تا پایان سپتامبر امسال، 467 کودک پناهجو از کمپهای پناهجویان ناروی/ نروژی فرار کردند.

بعضی از آنها بعدا در سایر کشورهای اروپایی پیدا شدند، اما 269 یک از این کودکان٬ هنوز از دید مقامات ناروی ناپدید هستند و همین موضوع نشان می دهد که آنها محل اقامت شناخته شده ای ندارند.

بسیار نگران کننده است

UDI در مورد سرنوشت این پناهجویان نگران است.

“نگرانی ما این است که وقتی آنها از کمپ پناهجویی خارج می شوند، مشکلات بسیاری مثل کسب درآمد٬ پیدا کردن مسکن و رفع نیازهای اولیه را دارند.
در چنین شرایطی، امکان دارد که این پناهجویان مورد سوءاستفاده قرار گرفته و آسیب ببینند و یا به نحوی در معرض درگیر در جرم و جنایت قرار گیرند.

وضعیت بسیار نگران کننده است
به ویژه در سال 2017 آمار پناهجویان فراری از کمپهای پناهجویی به شدت افزایش یافته است!

تقریبا نیمی از این پناهجویان که در حدود 114 کودک٬ که در حال حاضر محل اقامت ناشناخته دارند، از افغانستان میباشند.

حزب کارگر Ap نگران افزایش تعداد پناهجویان فراری است. بخصوص در مورد پناهجویان خردسال افغان که اقامت موقت ناروی را تا رسیدن به سن قانونی کسب کرده اند.

“بسیار نگران کننده است که ما پناهجویان خرسال بسیار زیادی داریم که در این شرایط ناپدید می شوند و ما هیچ چیزی در مورد سرنوشت پیش روی آنها نمی دانیم. ما نمی دانیم که آیا آنها هنوز در نروژ هستند٬ آیا آنها به پاریس یا استکهلم سفر کرده اند یا به رم.

Ap پیشنهادات ارائه خواهد کرد
حزب کارگر Ap در حال حاضر در حال کار بر روی یک پیشنهاد است که حمایت و محدودیت استفاده از مجوز موقت برای پناهجویان مستقل را به عهده خواهد داشت.
امیدواریم این طرح بتواند کودکان را از فرار منصرف کرده و امید را به آنها باز گرداند.

حزب کارگر٬ احزاب بورژوایی ( احزاب راست حاکم در دولت ) را تشویق می کند تا زمانی که بحث به پارلمان می آید، یک طرح و حرکت سازنده را در نظر داشته باشند.

“ما باید جرات بحث در مورد چگونگی برخورد با این وضعیت بسیار نگران کننده را داشته باشیم.
پس از آن امیدواریم بتوانیم بحث را در سطحی که شایسته است برگزار کنیم. من امیدوارم که مجلس جدید بتواند یک بحث سازنده به جای آن که بر روی سیگنال های اشتباه و تحریف شرایط توسط احزاب راست را پیش ببرد.

114 کودک افغان از بین رفته اند
به تازگی، به اصطلاح کودکان اکتبر در رسانه های نروژی توجه زیادی کرده اند.

این نام مستعار را رسانه های ناروی به پناهجویان 18 ساله افغان که در معرض خطر دیپورت هستند بکار میبرند٬ سازمان مهاجرت ناروی UDI به این پناهجویان اجازه اقامت موقت تا زمان تکمیل ۱۸ سال داده بود و تعداد زیادی از این پناهجویان در پاییز امسال به سن قانونی رسیده اند.

پیشنهادات بیشتری در راه است
در حال حاضر، احزاب SV، MDG و Rødt سعی در جمع آوری حمایت در پارلمان ناروی دارند تا به این ترتیب سیاست مهاجرتی فعلی را کمی نرم تر کنند.
این شامل توقف موقت دیپورت پناهجویان به افغانستان تا بررسی دقیق وضعیت پناهجویان بعد از دیپورت انجام شود.

این پیشنهادات به موجب گزارش سازمان عفو ​​بین الملل مطرح مشوند که در این سازمان گفته بود:
عفو بین الملل نتیجه گیری می کند که ناروی و چندین کشور دیگر اروپایی با اخراج اجباری پناهجویان به افغانستان٬ قوانین حقوق بشر و انسانی را نقض میکنند.

– گزارش عفو بین الملل نشان میدهد که برخی از کسانی که به افغانستان دیپورت میگردند٬ در واقع کشته می شوند. این گزارش نشان میدهد که دولت ناروی باید دیپورت اجباری به افغانستان را تا زمان تکمیل بررسی ها در مورد وضعیت امنیتی افغانستان و شرایط پناهجویان دیپورت شده به تعویق اندازد.
این قسمتهایی از صحبتهای  کارین آندرسن از حزب SV بود.

چه اتفاقی برای پناهجویان زیر سن فرار از کمپ می افتد

بعضی از کودکان پناهجوی فراری از کمپ بصورت ناشناس در داخل ناروی زندگی میکنند که سازمان مهاجرت و پلیس هیچ اطلاعی در مورد آنها ندارد.

بعضی از آنها احتمالا در ناروی زندگی می کنند. دیگران احتمالا به کشورهای دیگر اروپا فرار کرده اند.

تعدادی از این پناهجویان فراری توسط پلیس در کشورهای دیگر اروپایی ثبت شده اند که مطابق قرارداد به اصطلاح دوبلین این کشورها  با ناروی تماس می گیرند و در اکثر موارد به ناروی بازگردانده میشوند. سازمان مهاجرت ناروی بررسی میکند که این افراد میتوانند در ناروی باشند یا باید به کشور خودشان دیپورت شوند.

از سپتامبر 2016 تا سپتامبر 2017
* 467 تن از پناهجویان تنها و زیر هجده سال از کمپهای ناروی فرار کردند. 223 کودک پناهجو  که در طول این دوره فرار کرده اند از افغانستان هستند.

* 198 مورد از اینها در سایر کشورهای اروپایی دیده شده اندکه به ناروی اطلاع داده اند. 109 نفر از آنها افغانها هستند
* 269 نفر از افراد زیر سن قانونی که از سال گذشته فرار کرده اند، هنوز در  مکان های ناشناخته ای اقامت دارند.

* سازمان مهاجرت ناروی آمار دقیقی در مورد کشورهایی که این پناهجویان به آنها فرار میکنند ارائه نداده است. اما آمار تقریبی نشان میدهد که کشورهای آلمان و فرانسه بیشتری تعداد دوبلینی ناروی را ثبت کرده اند.

منبع: UDI

dagbladet.no

Check Also

شکایت پناهجوی ایرانی « لیلا بیات » از سازمان نروژی UNE رد شد

لیلا بیات، که بعد از پاسخ منفی و ترک خاک به درخواست پناهندگی اش از …

Leave a Reply

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: