خانه / افغانستان / هر مورد اخراج به افغانستان نقض حقوق بین الملل است

هر مورد اخراج به افغانستان نقض حقوق بین الملل است

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در یک گزارش تازه از اخراج پناهجویان رد شده افغان از آلمان به شدت انتقاد کرده است. این سازمان گفته است که هر مورد اخراج به افغانستان بیانگر نقض حقوق بین‌الملل است.

به گزارش هانورگه ، عفو بین‌المللی روز پنج‌شنبه با نشر این گزارش زیر عنوان «بازگشت اجباری به خطر» گفته است که کشورهای اروپایی به صورت فزاینده پناهجویان را به کشور شان بازگشت می‌دهند، جایی که آن‌ها را خطراتی چون خشونت، شکنجه و مرگ تهدید می‌کند.

این سازمان حقوق بشری با نشر یک اعلامیه خبری خاطرنشان کرده است که با وجود وخیم شدن وضعیت امنیتی افغانستان، پناهجویان این کشور در آلمان به ندرت محافظت یا پناهندگی به دست می‌آورند.
حکومت آلمان فدرال براساس یک بررسی موقتی تصمیم گرفته است که تنها پناهجویانی را به افغانستان اخراج کند که مرتکب جرم شده اند، خطر تروریستی از ناحیه شان وجود داشته باشد، یا این که در تثبیت هویت شان همکاری نکنند.
فرانسیسکا ویلمر، کارشناس امور مهاجرت و سیاست پناهندگی عفو بین‌الملل در برلین گفت: «برخلاف آنچه اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال ادعا می‌کند، فعلاَ هیچ منطقه‌ای در افغانستان نمی‌تواند به عنوان منطقه امن درجه بندی شود و امکانات بدیل محافظتی وجود ندارد.»
به گفته این سازمان، حکومت آلمان فدرال باید بدون درنگ روی این نکته غور کند که با توجه به وضعیت حقوق بشری و امنیتی افغانستان، هیچ پناهجویی به این کشور اخراج نشود. عفو بین‌الملل افزوده است: «هر مورد اخراج به افغانستان نقض حقوق بین‌الملل است.»

مستندسازی وضعیت اخراج‌شده‌ها
عفو بین‌الملل در گزارش «بازگشت اجباری به خطر» برعلاوه گفتگو با اخراج شده‌ها در افغانستان، روندهای پناهندگی در اروپا و همچنین چگونگی اخراج افغان‌ها توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به بررسی گرفته است.
این سازمان گفته است که اخراج‌شده‌ها در افغانستان تنها رها شده اند و در میان آن‌ها کسانی هم شامل بوده اند که در کودکی از افغانستان فرار کرده بودند و حالا به کشوری پس فرستاده شده اند که با آن بیگانه اند.

در این گزارش به قضیه یک مادر افغان اشاره شده است که اندکی بعد از اخراج شان از ناروی، شوهرش اختطاف شده و به قتل رسیده است.
در این گزارش به اعلامیه مشترک همکاری میان آلمان و افغانستان در مسایل پناهجویان اشاره شده است که براساس آن، آلمان تا حالا ۱۱۸ پناهجوی افغان را اخراج کرده است.
ویملر با اشاره به وضعیت رو به وخامت امنیتی افغانستان گفته است: «بعد از ختم حاکمیت طالبان در سال ۲۰۰۱، خطر برای جان و زندگی انسان‌ها در افغانستان هیچ زمانی اینقدر بزرگ نبوده است.»

Check Also

اعتراضات در ناروی

هموطنان مقیم کشور ناروی! مناطق مرکزی افغانستان که از امن ترین نقاط افغانستان و از حامیان …

Leave a Reply

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: