خانه / ناروی - نروژ / تحصیل / راهنمای تحصیل در نروژ

راهنمای تحصیل در نروژ

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی
 تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهی

 آموزش‌ رسمی و اجباری كشور نروژ از ۶ سالگی آغاز میشود، ۱۰ سال‌ طول‌ میكشد و شامل ۳ مرحله می­‌شود: ابتدایی، کلاس‌های اول تا چهارم (۶ تا ۱۰ سالگی)؛ راهنمایی، کلاس‌های پنجم تا هفتم (۱۰ تا ۱۳ سالگی)؛ پیش از دبیرستان، کلاس‌­های هشتم تا دهم (۱۳ تا ۱۶ سالگی). دانش‌آموزان‌ از ۱۶ سالگی وارد دبيرستان‌ می‌شوند؛ تحصیلات دوره دبیرستان که ۳ سال‌ طول می­‌کشد، به یکی از دو صورت زیر است: ۱- عمومی؛ ۲- حرفه‌­ای. در پايان‌ دوره‌ ۳ ساله‌ تحصيلات‌ دبيرستان، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ نهايی شرکت می‌كنند كه‌ صرف نظر از گذراندن دوره‌ی عمومی یا حرفه‌­ای، آزمونی یکسانرا پشت سر خواهند گذاشت. در نروژ، دبستان‌ها و مدارس راهنمایی تحت اختیار شهرداری‌­ها و دبيرستان‌ها تحت اختیار دولت است.

‌تحصيلات‌ دانشگاهی

 ‌تحصيلات‌ دانشگاهی در دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی امكان‌پذير است. در نروژ دانشگاه‌­ها و مراكز آموزش‌ عالی زير نظر وزارت‌ آموزش‌ و پژوهش‌ (Ministry of Education and Research) فعاليت‌ آموزشی و پژوهشی دارند كه‌ شامل‌ دانشگاه‌­های جامع‌، دانشگاه­‌های تخصصی،‌ کالج‌­های دانشگاهی و کالج‌­های هنر می­‌شود. داوطلبان‌ ورود به‌ تحصيلات‌ عالی بايد دیپلم دبیرستان (Vitnemål Fra Videregående Skole) را داشته باشند. داوطلبانی که حداقل‌ ۲۳ سال‌ سن‌ و ۵ سال‌ تجربه‌ كاری و تحصیلی داشته و ۶ درس اصلی زبان نروژی، زبان انگلیسی، تعلیمات مدنی، تاریخ مدرن، علوم طبیعی و ریاضیات را گذرانده باشند، می‌توانند بدون‌ دیپلم دبيرستان، وارد مراكز آموزش‌ عالی شوند. دانشجويان‌ خارجی برای ورود به‌ مراكز آموزش‌ عالی باید دیپلمی هم ارز دیپلم دبیرستان نروژ داشته باشند که معمولا علاوه بر دیپلم دوازه ساله باید یک سال در دانشگاه تحصیل کرده باشند؛ علاوه بر این، تسلط خوب به زبان نروژی (اخذ حداقل نمره ۰/۳) و انگلیسی (نمره تافل ۵۰۰ و IELTS ۰/۵) الزامی است. سال‌ تحصيلی از ماه اوت (August) تا ژوئن (June) بوده و تعطیلات بلند مدت از ۱۵ ژوئن تا ۱۵ اوت است. زبان تدریس نروژی و انگلیسی است.

دوره‌های تحصيلی

 ‌۱- دوره‌‌ Høgskolekandidat: پس‌ از دو سال‌ تحصيل‌ به‌ پايان‌ میرسد و می­تواند پیش درآمد مدرک Bachelor باشد. این دوره در کالج‌­های دانشگاهی یا برخی موسسات خصوصی آموزش عالی برگزار می­‌شود. ۲- دوره Bachelor: شامل حداقل سه‌ سال‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌­ها، دانشگاه­‌های تخصصی، کالج­‌های دانشگاهی ایالتی و بسیاری از موسسات خصوصی آموزش عالی است. این دوره در کالج­‌های دولتی هنر ۴ سال طول می­‌کشد. ۳- دوره (Candidatus/ Candidata magisterii (Cand. Mag: مطابق نظام قدیم بوده و شامل ۳ سال و نیم تحصیل برای رشته‌های ریاضی و علوم طبیعی و ۴ سال برای رشته‌های هنر و علوم اجتماعی در دانشگاه­‌ها، کالج­‌های دانشگاهی ایالتی، کالج‌­های هنر و بسیاری از موسسات آموزش عالی خصوصی یا دولتی می­‌شود. با مدرک ۲ یا ۳ ساله Høgskolekandidat تخصصی نیز می توان وارد این دوره شد. ۴- دوره Master: شامل‌ ۲ سال‌ تحصيل‌ بعد از Bachelor و در دانشگاه‌­ها، کالج‌­های دانشگاهی، تعدادی کالج­‌های ایالتی و خصوصی می­‌شود. در برخی رشته‌­ها دوره Master به صورت پیوسته بوده و ۵ سال طول می­‌کشد. ۵- دوره Philosophiae Doctor: شامل‌ ۳ سال‌ تحصيل‌ بعد از Master در دانشگاه­‌ها، بیشتر کالج­‌های دانشگاهی، تعدادی کالج­‌های ایالتی و موسسات خصوصی می­‌شود و معمولاً پژوهشی است.

‌نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی

۱- ‌‌مدرک Høgskolekandidat: و كليه‌ مدارک ۲ يا ۳ سال‌ تحصيل‌ و همچنين‌ تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ ۷۰ واحد دانشگاهی ایران به مأخذ “كاردانی” ارزشيابی می‌شود. ۲- مدارک Bachelor و (Candidatus/ Candidata magisterii (Cand. Mag: به مأخذ “كارشناسی” ارزشيابی می‌شود. ۳- مدرک Master: به مأخذ “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می‌شود. ‌۳- مدرک Philosophiae Doctor: “دكترا” ارزشيابی می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان آموزشی در مقطع دکتری انگلیسی، در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته مربوط انگلیسی یا نروژی و در مقطع کارشناسی (به جز رشته‌ی انگلیسی) به زبان نروژی است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

  تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ (بجز چند دانشگاه معدود) رایگان است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

کل هزینه زندگی در نروژ (شامل اجاره مسکن، بیمه، رفت و آمد، خوراک و احتیاجات آموزشی) براساس نظر اداره مهاجرت این کشور اکنون سالیانه حدود ۸۵۰ تا ۹۵۰ کرون است. این هزینه با توجه به نوع زندگی هر دانشجو تا حدودی قابل تغییر است. در صورت عدم استفاده دانشجو از خوابگاه‌های دانشگاه، هزینه اجاره مسکن ماهیانه حداقل ۳۵۰ تا ۴۰۰ یورو است.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

 تعطیلات پایان تحصیلی سالیانه حدود یک و نیم تا دو ماه است. این تعطیلات از اواسط ژوئن آغاز شده و تا اواسط آگوست ادامه دارد.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

 بله، خوابگاه‌های دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می‌گیرند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در نروژ

 بیمه پزشکی و درمانی در نروژ در مقایسه با سایر کشورهای دنیا بسیار جامع است. چرا که برقراری بیمه پزشکی برای دانشجویان، قبل از اعزام نیز امکان‌پذیر است.

اخذ ویزا برای والدین دانشجو

 ویزای اولیا و بستگان درجه یک بین یک ماه و نیم تا سه ماه پس از اعزام دانشجو، قابل اقدام و اخذ خواهد بود. مدت زمان اقامت با هر ویزا حداکثر ۹۰ روز است.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

 با دارا بودن ویزای دانشجویی می‌توان در هفته ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام داد. این اجازه کار در مدت تعطیلات دانشگاه هم معتبر است. میزان درآمد دانشجو به ازای هر ساعت کار پس از کسر مالیات ساعتی حدود ۷ الی ۱۰ یورو است.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی نروژ

 دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی باشند، موظفند برای اخذ پذیرش دانشگاهی نمره زبان مورد نیاز را ارایه دهند به عبارت دیگر، مراکز آموزشی نروژ برای داوطلبان ایرانی دوره آموزش زبان انگلیسی ارایه نمی‌دهند. در مورد دوره‌های زبان نروژی، برای برخی دانشگاه‌ها و برخی رشته‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توان به مدت یک سال تحصیلی قبل از شروع دوره اصلی، برای دوره آموزش زبان نروژی پذیرش اخذ کرد.

آب و هوای نروژ

 نروژ کشوری کوهستانی است به طوری که قسمت اعظم این کشور را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‌دهد. در شمال مجاور با اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد است، در مناطق مرکزی آب و هوای نسبتاً سرد و مناطق جنوبی آب و هوایی معتدل دارد. میانگین دما در مناطق جنوبی از ۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالیانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب است و شش ماه روز در اکثر مناطق شمالی نروژ معمولا ۹ ماه در سال برف و باران می‌آید.

محدودیت سنی برای تحصیل

 محدودیت سنی خاصی برای ادامه تحصیل وجود ندارد. اما دانشجویانی که برای مقاطع کارشناسی اقدام می‌کنند ترجیحا نباید بالای ۲۸ سال سن داشته باشند.

 عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

 برای دانشجویان مقطع دکتری، ویزای همسر و فرزند به همراه خود دانشجو صادر می‌شود ولی در مورد دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ممکن است اخذ این ویزا نیازمند حداکثر سه تا شش ماه زمان باشد.

 آیا ویزای دانشجویی نروژ برای چند بار ورود و خروج است؟

بله، ویزای دانشجویی یک‌ساله و برای چند بار ورود و خروج معتبر است.

مینا داودی

Check Also

اعتراضات در ناروی

هموطنان مقیم کشور ناروی! مناطق مرکزی افغانستان که از امن ترین نقاط افغانستان و از حامیان …

Leave a Reply

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: