خانه / ناروی - نروژ / اخبار / خانم افغان بصورت بیهوش از ناروی به قصد دیپورت به افغانستان تا استانبول انتقال داده شد

خانم افغان بصورت بیهوش از ناروی به قصد دیپورت به افغانستان تا استانبول انتقال داده شد

روز شنبه هفته قبل یک خانم افغان به همراه ۳ فرزندش توسط پلیس ناروی بازداشت شده و قرار بود به افغانستان دیپورت شوند.
اما روز دوشنبه مشخص شد که این خانم در تمامی مدت زمان پروسه دیپورت بیهوش بوده است. پلیس ناروی روز دوشنبه این موضوع را بصورت علنی اعلام کرد.
خانم عاطفه عباسی به همراه ۳ اولاد خود چند سال پیش به ناروی پناهنده شدند ولی پس از مدتی از سازمان مهاجرت ناروی پاسخ منفی دریافت کردند.
پلیس ناروی در اطلاعیه ای اعلام کرده که از وضعیت سلامتی خانم عباسی اطلاع داشته و به همین دلیل در هنگام بازداشت و انتقال ایشان به کمپ دیپورت اسلو یک داکتر و پرستار حاضر بوده اند.
Søsknene Yasin (22), Taibeh (20) og Ehsan (16) Abbasi ble lørdag transportert ut av Norge sammen med sin mor. 

      (Foto: HÃ¥vard Jensen)
اما در پرواز بین اسلو و استانبول ترکیه٬ هیچ داکتری حاضر نبوده و این در صورتی است که در تمامی طول پرواز خانم عباسی در حالت بیهوشی به سر برده است.
در فرودگاه استانبول مامورین پلیس ناروی که مسئول دیپورت این خانواده بوده اند٬ به دلیل وضعیت صحی خانم عباسی مجبور میشوند که مادر را به ناروی باز گردانند  در حالی که اطفال خانم عباسی را در استانبول نگه میدارند تا با پرواز دیگر به کابل دیپورت شوند.

Einar Vegge, Yasin og advokat Erik Vatne fra et tidligere møte i Trondheim. Yasin venter på på videre transport fra Istanbul til Kabul.  

      (Foto: HÃ¥vard Jensen)
بزرگترین فرزند این خانواده ۳ سال بود که از افغانستان خارج شده و ۲ فرزند دیگر این خانواده هیچ وقت در افغانستان نبوده اند!

واکنش پارلمان ناروی
روز دوشنبه این موضوع باعث احضار وزیر دادگستری ( عدلیه ) ناروی به پارلمان این کشور شد. بسیاری از اعضای پارلمان از این عملکرد دولت و پلیس ناروی ناراحت بودند و به نحوه دیپورت اجباری این خانواده اعتراض کردند‍.
این موضوع به بحث اول خبرگزاریهای ناروی تبدیل شده!  هفته گذشته تعداد زیادی از مردم شهر تروندهایم ناروی در اعتراض به تصمیم دیپورت این خانواده تجمع اعتراضی و راهپیمایی کردند.

حمایت مردمی و اجرای یک کنسرت در حمایت از خانواده عباسی در سال گذشته!
حمایت مردمی و اجرای یک کنسرت در حمایت از خانواده عباسی در سال گذشته!

سازمانهای حقوق بشری از جمله دیده بان حقوق بشر هم با شدت به این موضوع واکنش نشان داده است!
دامنه اعتراضات به احزاب صاحب کرسی در دولت هم کشیده شده و به نظر میرسد که تا مدتی ادامه خواهد داشت.

Taibeh Abbasi befinner seg søndag kveld på et hotell ved flyplassen i Istanbul. De tre barna vet ikke når de skal transporteres videre til Afghanistan.      
      (Foto: Morten Antonsen)
طیبه عباسی

 

Atefa Rezaie ble fraktet fra Trondheim til Istanbul i bevisstløs tilstand. Det bekrefter politiet. Bildet er fra en demonstrasjon i Trondheim for to år siden.  
عاطفه عباسی مادر خانواده

Check Also

مجتمع خدمات موتر و اتومبیل یک افغان مقام نخست را در ناروی کسب کرد

شبکه TV2 در یکی از پروگرامهای مستند خود با نام TV 2 HJELPER DEG به …

Leave a Reply

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: