خانه / Uncategorized / به کابل برو تا وضعیت را درک کنی!

به کابل برو تا وضعیت را درک کنی!

هانورگه – مقام سابق سازمان ملل خطاب به وزیر مهاجرت ناروی میگوید: به نظر من وزیر مهاجرت ناروی باید بجای سفر به سویدن به افغانستان سفر کند تا وضعیت را بهتر درک کند.
چندی قبل وزیر مهاجرت ناروی به منطقه Rinkeby که یک ناحیه مهاجر نشین در سویدن است سفر کرده بود تا وضعیت اجتماعی مهاجرین را در سویدن ببیند. سپس او با انتقادات بسیاری نسبت به پذیرش مهاجرین به ناروی بازگشت.

حالا آقای کای آیده فرستاده سابق سازمان ملل به افغانستان که چند روز قبل به افغانستان رفته بود میگوید که خانم سیلوی لیستهاوگ باید به کابل میرفت تا چیزهای بیشتری یاد میگرفت.

Kai Eide (andre fra høyre) var FNs spesialutsending til Afghanistan i flere år. Her fra Jalalabad i 2009.

کای آیده با انتقاد از نظرات وزیر مهاجرت می افزاید: درست است که او اشاره می کند که وضعیت امنیتی برای بازدید کننده غربی و برای یک افغان که دیپورت شده متفاوت است.
اما همانطور او نمیداند٬ سفارتخانه های غربی به طور فزاینده ای در قلعه هایی پنهان می شوند که توسط دیوارهای بتنی احاطه شده و هر روز این دیوارها بلندتر میشوند.
آنها کمتر از هر زمان دیگری در داخل شهر تحرک می کنند و هر ماه وضعیت بدتر می شوند.
ارتباط این نهادها با جامعه به طور قابل توجهی ضعیف بوده است.
آمریکایی ها تقریبا بوسیله هلیکوپتر در سراسر شهر حرکت می کنند و نه در روی زمین!

من از خانم وزیر مهاجرت میخواهم که یک سفر کوتاه به افغانستان داشته باشد و از کابل و مناطق اطراف آن دیدن کند. اینکه خانم وزیر برای ایجاد جو رسانه ای به محله مهاجر نشین سویدن میرود شاهکار نیست!

در افغانستان او احتمالا می بیند که هیچ خارجی یا سیاستمداران افغان در جامعه و شهر رفت و آمد نمیکنند. آنها در پشت دیوارهای بتونی با تدابیر شدید امنیتی زندگی میکنند!
این مردم عادی هستند که هیچ جای امن و سرپناهی برای در امان ماندن از وحشت و انتحار ندارند. آنها هیچ فرصتی برای پنهان شدن ندارند.

گزارش سازمان ملل نشان میدهد که در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶۶۲ افغان کشته و ۳۵۸۱ نفر دیگر زخمیش شدند. که تعداد زیادی از این قربانیان مربوط به شهر کابل میشود.

برگردان به فارسی: هانورگه www.hanorge.org

VG.no

Check Also

دولت ناروی شروع به دیپورت پناهجویان افغان میکند

۱۳۰ پناهجوی مجرد که در پاییز به سن قانونی رسیده اند با تصمیم سازمان UDI …

Leave a Reply

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: